Tel : 0216 354 85 92   Gsm : 0553 263 23 92

Diş Hekimi
Fazilet Erişen

Aile olarak diş sağlığınız için çalışıyoruz.

Ağız içinde meydana gelen normal dışı oluşumlar

Paylaş :

Prof. Dr. Raif ErişenProf. Dr. Raif Erişen

İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi

Klinik Bilimler Bölüm Başkanı

Endodonti Ana Bilim Dalı Başkanı

ÇAPA-İSTANBUL. 

0212 414 25 88

raiferisen@gmail.com


Merhaba Değerli Okurlar,

Bugün size ağız içinde meydana gelen normal dışı oluşumlardan söz etmek istiyorum.

Ağız içinde durup dururken çıkan 1-5 mm. Arasında ve hatta daha büyük çapta olan grimsi, sarı kirli beyaz oluşumlara “ aft “ diyoruz. Dilde, tüm yanak ve ağız boşluğu üzerinde olabilirler. Ağrılı ve özellikle yemek yerken zorlayıcı olabilirler. Genellikle 10 içinde iz bırakmadan kaybolurlar. Ne kadar yazılsada belirli bir ilacı yoktur. 

Sadece yemek yerken rahatsızlık vermesini önleyici jel kıvamında ilaçlar sürülebilir. Sürekli çıkmaları durumunda inceleme yapmak faydalı olabilir. Diş macunu başta olmak üzere devamlı kullanılan bir maddeye alerji olabildiği gibi “ Behçet “ hastalığı gibi önemli bir hastalığında belirtisi olabilirler.

Dudak kenarında belirgin olmak üzere çıkan uçuk konusu pek önemsenmez. Oysa oldukça önemlidir. Öncelikle söylemeliyimki devamlı tekrarlar vücut direncindeki bozulmayı işaret ederler ve tetkik yanında ilavetende tedavi gerektirirler. Uçuk ile ilgi asıl önemli olan ve bilinmeyenler ise şunlar olmalıdır: Aslında uçuk, yada tıptaki adıyla “ Herpes Simpleks “ in 1.ci hastalığı diyebilirizki çoğunlukla “ herkesin” 7 yaşına kadarki süre içinde geçirdiği bir ateşli, viral hastalıktır. 

Ateş yaparak, ağız içinde oluşturduğu yaralarla karakterize olan, bu nedenlede soğuk algınlığı, yada anjinle karıştırılan, şöyle veya böyle 10 gün içinde kaybolan ve antikoru sinir dokusu üzerine yerleşip kalanbir hastalıktır. Ebeveynlerin ilerde, çocuğum hastalandı, ona antibiyotiklerde etki etmedi, veya grip oldu, ağır geçirdi diye öykündüğü bir hikaye olarak mazideki yerini alır. Çünkü viral bir hastalık olması sebebiyle antbiyotikler etki etmeyecektir. 

Dudak kenarında çıkan uçuk ise bu hastalığın bağışıklığı kazanılmış virüsünün fırsat buldukça çıkıp deri üzerinde oluşturduğu 2.ci herpes tekrarıdır. Fakat bu ilki gibi ağır seyretmeden 10 günlük süresini tamamlayarak kaybolur. Sadece bir basit yara görünümünden öteye pek gitmez. Burada dikkat gerektiren 2 olgu vardır. Bunlardan birincisi, bu hastalık özellikle 0-2 yaş arası bebeklerde çok tehlikeli olabilir. Özellikle ilk 6 ay içinde yakalanma çok ama çok tehlikeli olabilir. Bulaşma yolu temas ile olduğu için uçuk taşıyan kişilerin bebeklerden uzak durması gereklidir. Toplumumuzda yaygın olan öpme alışkanlığından bebekleride, bence kendimizide uzak tutmamız gerekir.

Önemli olan 2. Ci konu ise, Herpes’in yani uçuğun başka organlarada bulaşmasıdır. Özellikle genital organlara bulaşması sonucu Tip’2 Herpes dediğimiz genital herpesede neden olabilirler. Bir grup tıp adamı bu virüsün farklı olduğunu söylemesine rağmen bu kanıtlanamamıştır ve genital herpes dudak kenarındaki basit bir uçuğun bulaşmasındanda olabilir diye kabul eden oldukça çok sayıda atraştırırcı olduğu bilinmelidir. Öncelikle uçuğu bulunan kişinin temizliği sırasında kendine dikkat etmesi, daha sonrada başkalarına bulaşmaması için dikkatli olması gereklidir. Bulaşma şekli direk temas olduğu için aynı şekilde uçuk taşıyan kişilerle temastanda kaçınmak gerekli olacaktır. 

Aynı şekilde Herpes’in göze bulaşmasıda çok ciddi olabileceğinden, uçuk taşıyan kişilerin yüz temizliği sırasında dikkatli olmaları gerekir.

Ağızdaki oluşumlar bu kadar değil maalesef. Son yıllarda hızla yayılan ağız kanserleri bulundukları konum itibariyle büyük tehlike oluştururlar. Erken teşhis mutlaka çok önemlidir..

Ağızda oluşan olağan dışı renk veya kitle gibi oluşumlarla ilgili yazmaya devam edeceğim.

Sağlıklı günler diliyorum.

Prof.Dr.Raif Erişen

Paylaş :