Tel : 0216 354 85 92   Gsm : 0553 263 23 92

Diş Hekimi
Fazilet Erişen

Aile olarak diş sağlığınız için çalışıyoruz.

AĞIZ İÇİNDE MEYDANA GELEN OLUŞUMLARA DİKKAT…

Paylaş :

res_1449435469299Ağzımızın içinde olup bitenlerin farkında olmak ağız hastalıklarının ve ağzın iyi ve kötü huylu tümörlerinin erken tanı ve tedavisinde önem taşımaktadır. Ağzın yanak, dudak ve diş eti gibi yumuşak dokularında fark ettiğimiz olağan dışı doku büyümeleri, renk değişiklikleri ve iki haftadan uzun süren yaralar mutlaka dikkate alınmayı gerektiren kanser habercisi olabilecek belirtilerdir.

Kansere yol açtığı bilinen sigaranın tüketimi, vücudumuzda dumanına ilk maruz kalan dokular olan ağız dokuları için de önemli kanser nedenlerinden biridir. Sigarayla birlikte yoğun alkol tüketimi ya da alkol içeren ağız gargaralarının sıklıkla kullanılması ağız kanseri riskini arttırmaktadır. Bu nedenle ağız kanserlerinden korunmak için sigaradan ve aşırı alkol tüketiminden uzak durmak ve alkolsüz ağız gargaralarını tercih etmek gereklidir.

Ağızla uyumu bozulmuş eski diş protezlerinin, keskin kenarlı diş ve dolguların veya kalem çiğnemek gibi kötü alışkanlıkların sürekli olarak ağzın aynı yerinde tahrişe yol açmasıyla oluşan ve iyileşmeye fırsat bulamayan yaraların bir süre sonra kansere dönüşebilecekleri bilinmektedir. Bu sebeple ağız kanserlerinden korunmak için, eskiyen protezlerin saptanması ve vakti geldiğinde yenisiyle değiştirilmesi, kırık diş gibi devamlı olarak yaralara yol açan etkenlerin ortadan kaldırılması ve var olan ağız yaralarının takip ve tedavilerinin yapılabilmesi için yıllık diş hekimi kontrollerini aksatmamak hayati önem taşımaktadır.

Uzm. Dr. Merve Erişen
Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı

Paylaş :