Tel : 0216 354 85 92   Gsm : 0553 263 23 92

Diş Hekimi
Fazilet Erişen

Aile olarak diş sağlığınız için çalışıyoruz.

Estetik Diş Hekimliği ( Porselen, Lamina, v.b )

Paylaş :

Estetik Diş Hekimliği Uygulamaları

Estetik Diş Hekimliği

Estetik diş hekimliğinde hedef, kişinin yüzüyle uyumlu, doğal görünümlü yapay dişler yapabilmektir. Hastadan alınan fotoğraf ve modeller üzerinde dişlerin ve diş etlerinin estetik açıdan sorunlu olan bölgeleri tüm yüz bölgesi düşünülerek değerlendirilir, hastanın estetik düzenlemesi ile ilgili tedavisinin planlaması yapılır. Hastanın da beklentileri doğrultusunda yüz ve dudak yapısına uygun yeni bir gülüş tasarlanır. Ayrıca önceden yapılmış gülüş tasarımları ile ilgili fotoğraflar da gösterilir.

Estetik diş hekimliği estetik porselenlerden, dişeti estetiğine, estetik dolgulara ve diş beyazlatmaya kadar geniş bir yelpazede değerlendirilmesi gereken ve sanat yönü de olan bir disiplindir.

Zirkonyun kuron ve köprüler

Bu sistemde geleneksel kuron ve köprülerdeki porselenin altında yer alan metal yerine beyaz renkteki zirkonyum kullanılır. Yapılan çalışmalar zirkonyum ile estetik, sağlamlık, doku uyumluluğu ve doğallık konularında en yüksek performansın elde edildiğini göstermiştir. Zirkonyum dişler, vücudumuzla biyo uyum ve doğal görünüm sağlarlar.

Son teknoloji zirkonyumda el becerisi bilgisayar teknolojisiyle birleştirilmiştir. Klinikte alınan ölçüler laboratuarda özel bir cihaz yardımıyla okunur. Bu bilgiler cihazın şekillendirme bölmesine aktarılıp zirkonyum kuron veya köprü bilgisayar tarafından oluşturulur. Bu zirkonyum alt yapının üzerine de dişlerin doğal görünümünün elde edilebilmesi için porselen kaplanır.

Zirkonyum Nerelerde Kullanılabilir?

 • İmplant üstü kuron ve köprülerde
 • Tek diş kuronlarda
 • Uzun dişsiz alan içermeyen köprülerde

Metal Desteksiz Full Porselen Kronlar

Güçlendirilmiş porselenden yapılırlar. Kuronların görüntüsünü pek çok şey etkilese de en önemlisi ışığa verdikleri tepkidir. Doğal dişler ışığı geçirir. Bunun sonucu olarak da dişte derinlik ve canlılık ortaya çıkar. Metal desteksiz porselen kuronların (full porselen) ışık geçirme özelliklerinden dolayı, derinlik ve canlılıkları daha fazladır böylece doğal dişe en yakın sonuçlar elde edilir.

Porselen Laminalar – Laminate Kaplamalar (Yaprak Porselenler)

Bu tekniğin esası dişlerin sadece ön yüzeylerinden az miktarda madde kaldırarak estetik ve doku uyumu yüksek tırnak kalınlığında istenen renk ve formda hazırlanan ince ve yarı geçirgen porselen laminaların dişe özel yöntemlerle yapıştırılmasıdır. Porselen laminalarda diş üzerinde preparasyon ihtiyaç varsa yapılan bir uygulamadır, yani dişte hiç madde kaldırmaksızın direkt olarak diş üzerine de uygulandığı durumlar da vardır. Dişten madde kaldırılması gerektiğinde ise bu miktar 0,3-0,7 mm arasındadır. Dişlerin kesilmesi yada tamamen küçültülmesi söz konusu değildir. Porselen laminaların uygulama süresi yaklaşık 4 gündür.

Porselen laminaların uygulandığı durumlar şunlardır:

 • Ön dişlerdeki aralıkların kapatılması
 • Kırık ve çürük dişlerin düzeltilmesi
 • Kalıcı beyazlıkta dişler istenildiğinde
 • Çapraşık dişlerde

Porselen laminalar kimlere uygulanamaz?

Çene bozuklukları, tırnak yeme, kalem ısırma gibi kötü alışkanlıklarda, diş sıkma ve gıcırdatmada, ileri derecede dişeti tahribatlarının mevcut olduğu durumlarda uygulanmamaz.

Bunlar dışında Laminalar iyi bir ağız bakımıyla yıllarca sorunsuz olarak kullanılabilirler. Çünkü üstün özelliklere sahip porselenden imal edilmişlerdir. Lekelenme ve aşınmaya karşı daha dirençlidirler. Ömürlerini uzatmak için ağız bakımına dikkat etmek, ayrıca, çok sert gıdaları ısırmaktan ve kötü alışkanlıklardan kaçınmak gerekir.

Porselen laminaların avantajları nelerdir?

 • Küçük bir müdahale ile kısa sürede sağlıklı ve doğal bir görünüş elde edilir,
 • Dişinizde sadece, tırnak genişliğinde bir yuva açılması (ki bu da her zaman gerekmeyebilir) yeterlidir,
 • Sağlam, renkleri bozulmayan ve dayanıklı malzemelerden üretilirler.
 • Diş üzerinde ya hiç bir değişiklik yapılmaz ya da az bir düzeltme ile sonuca ulaşılabilir.
 • Kahve, çay, sigara gibi dış etkenlerle renk değiştirmez.
 • Aşınmaya karşı direnci yüksektir.

Paylaş :