Tel : 0216 354 85 92   Gsm : 0553 263 23 92

Diş Hekimi
Fazilet Erişen

Aile olarak diş sağlığınız için çalışıyoruz.

Eksik Dişler Tamamlanmazsa Nelere Sebep Olur?

Paylaş :

esik dişler tamamlamaEstetik Görüntü Olumsuz Etkilenir.

Dişler, dudak ve yanakları da desteklemektedir, eksildikçe de yüzde deformasyon görülür. Ciltte yeni kırışıklıklar oluşurken mevcut kırışıklıklar daha da derinleşir. Kelime telaffuzları zorlaşır ve konuşma güçlüğü yaşanmaya başlar.

Ağız ve Diş Sağlığı Problemleri Gelişir.

Dişler birbirlerini tamamlayacak şekilde tasarlanmıştır. Bir diş kaybedildiğinde, komşu dişler oluşan boşluğa doğru devrilir. Karşı çenedeki diş de, oluşan boşluğa doğru uzamaya başlar. Bu patolojik diş hareketleri çeşitli diş, diş eti ve ortodontik bozukluklara sebep olur. Tüm bunlara ek olarak, doğal diş temaslarının ve konumlarının bozulması, dişlerin temizlenmesini de güçleştirir. Çürük riski artar.

Çene Eklemi Problemleri Yaşanır.

Ağızdaki tüm dişlerin dengeli bir temas halinde yer almaları, çene eklemi açısından da büyük önem taşır. Diş kaybını takiben, çiğneme kasları ve çene ekleminde de patolojik değişiklikler oluşur.

Sindirim Sistemi Sorunları.

Eksik dişler çiğneme fonksiyonunu olumsuz etkiler. Sindirimin ilk aşaması sağlıklı bir şekilde gerçekleşemez ve çeşitli sindirim sistemi rahatsızlıkları baş gösterebilir.

Tüm bu etkenler göz önüne alındığında, ağızdaki eksik dişlerin protezlerle veya implant ile tamamlanması hastanın, ağız ve diş sağlığı, genel sağlık, estetik görüntü ve sosyal yaşamı açısından büyük önem taşır.


Paylaş :