Tel : 0216 354 85 92   Gsm : 0553 263 23 92

Diş Hekimi
Fazilet Erişen

Aile olarak diş sağlığınız için çalışıyoruz.

Hamilelik ve Diş Hekimliği

Paylaş :

hamilelikte-dis-hekimligiHamilelikte diş hekimi ile kontağınızın düzenli bir biçimde sürmesi önerilir. Sadece başındaki 3 ay içinde düşük tehlikesi ve son bir ay içinde erken doğum riskine bağlı olarak stres sebebi olacak müdahaleden kaçınılır. Düşük tehlikesi taşıyan hamile hanımlarda ise bu risk 7.ci aydan itibaren kabul edilir.
Hamilelik döneminde röntgen çekimi yapılmamalıdır. Çok zorunlu olduğu zaman hasta kurşun önlüklerle korunarak röntgen çekilebilir-ki buda ancak bir uzman denetiminde kontrollü olarak, ve dediğimiz gibi çok zorunlu durumlarda yapılabilir.
Hamilelik kuşkusu, yada beklentisi olan kişiler röntgen çekiminden kaçınmalıdırlar, ve ayrıca ilaç kullanımından da özellikle ağrı kesici kullanımından uzak durmalıdırlar. Hamileliğin ilk döneminde aspirin kullanımı bile bebek için çok tehlikeli olabilir. Bu durumlarda hangi ilaçların kullanılabileceğine karar verilmesi muhakkak doktorunuza danışarak yapılmalıdır.

Hamilelerde ağız bakımı önemlidir. Hormon dengesindeki değişiklikler özellikle diş etlerinde olumsuzluklara neden olur. “Gebelik Gingivitisi” denilen diş eti iltihabı genellikle hamilelikte ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Diş etlerinde yaygın şişlikler, ve diş eti kanamaları ile kendini gösterir. Kesinlikle önemsenmelidir, ve diş hekiminizden vakit geçirmeden randevu almayı gerektirir. Bu nedenle hamilelik döneminde diş hekimi randevuları önem taşır. Diş hekimleri hamilelere tedaviler uygulayarak , diş eti iltihaplarının, ve devamı olarak kalıcı hasar ve diş kayıplarının önlenmesini sağlarlar.
Diş hekimine gitmekten çekinilmemelidir. Belirtilen riskli dönemler hariç, diş hekiminizde her tedaviyi güvenle yaptırabilirsiniz. Dolgu yaptırmak, diş tedavisi yaptırmak, diş çekimi gibi işlemler rahatlıkla yaptırılabilir.

En doğrusu,bebek sahibi olmaya karar vermeden önce tüm ağız kontrollerinizi yaptırıp, hamilelik dönemine riskli olguların kalmasını engellemeniz olacaktır.
Çocuklarda “Fluor” kullanımı çürük önleyici yöntemlerden biridir. Bazı batı ülkelerinde “Fluor” kullanımı, tablet alımı şeklinde uygulanır, ve bu işlem hamileliğin 6. Ayında annenin içmesi şeklinde başlar. Ancak bu konuya asla tek başınıza karar vermeyiniz, Kadın-doğum uzmanınız, ve diş hekiminiz ile birlikte bu konuyu değerlendiriniz. Fluor kullanımında yaygın uygulama yinede doğum sonrasında bebeğin belli bir programla dişler çıkmaya başladıktan sonra ağızdan lokal uygulama, yada doğumdan sonra bebeğe tablet formunda ağızdan düzenli vermek şeklinde olanıdır, ancak tekrarlıyorum bu konuyu mutlaka hem doktorunuz, ve hem de diş hekiminizle birlikte kararlaştırarak yapmalısınız.
Sağlıklı günler dilerim.
Prof.Dr.Raif Erişen.

Paylaş :