Tel : 0216 354 85 92   Gsm : 0553 263 23 92

Diş Hekimi
Fazilet Erişen

Aile olarak diş sağlığınız için çalışıyoruz.

“İMPLANT TEDAViDE SON SEÇENEKTiR”

Paylaş :

Prof. Dr. Raif Erişen “Diş hekimliğinde ilk kuralın önce dişi korumak olduğunu vurgulanıyor”

raif-erisenSon yıllarda kaybedilen dişin yerine konulmasını sağlayan implantların da tartışılan yönleri var. İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Endodonti Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Raif Erişen’e göre implantların öncelikle herkese uygulanamayacağı bilinmeli ve “Nasıl olsa implant var” diyerek dişlerden hemen vazgeçilmemeli. Diş hekimliğinde birinci kuralın önce dişi korumak olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Erişen, implantın tedavide son seçenek olduğunu vurguluyor. “En iyi implant kişinin kendi dişidir” diyen Prof. Erişen, implantlar hakkında çarpıcı bilgiler verdi.

 İmplantların diş hekimliğindeki yeri nedir?
İmplant bir metal parçasının diş olmayan yerlere yerleştirilerek hastanın sabit bir protez kullanmasını sağlayacak bir yöntem. Aslında şüphesiz çığır açan çok iyi bir seçenek, hastayı girip çıkan kocaman damaklı bir protezden koruyor. Ama öyle bir noktaya gelindi ki “Çekelim bütün dişleri, implant yapalım” diye düşünülüyor.

Diş tedavisiyle ilgili neler değişti?
1940’ların Türkiye’sinde “Dişlerimin hepsini çektiririm, gidip protez yaptırırım” anlayışı vardı. Şimdi bu tamamen implanta döndü. Ben dişlerimi çektiririm implantı yaptırırım, artık ömür boyu kullanırım anlayışı var. Kısacası implant proteze göre şirin bir seçenek gibi görünüyor. Aslında diş hekimliğinin tüm alanları çok gelişti. Endodonti dişi ağızda tutmanın bir şekilde yolunu arayan bir bilim dalı. Çürük ilerlediğinde “Bu dişi ağızda tutmanın anlamı yok” anlayışı artık terk edildi. Hemen hemen artık tüm dişler ne olursa olsun her şekilde tedavi edilebiliyor.

Günümüzde çürük dişi kurtarmanın başarı oranı nedir?
Toplumda çok iyi bilinen ‘kanal tedavisi’ dediğimiz tedavide başarı oranımız yüzde 95’lerin üzerine çıktı. Birçok diş, aslında ağızda yüzde 100 kalabilecek pozisyondadır. Dişler ağızda kaldığında doğal bir implant olarak adlandırılabilir. En iyi implant kişinin kendi dişidir. Bu sadece ekonomik olarak değil, hastanın sağlığı açısından da son derece önemli bir kazançtır.

ÜZERİNDEKİ PROTEZİN ÖMRÜ BEŞ YIL
İmplant yaptırmak isteyenlere ne söylersiniz?
Aslında implant kendi dişlerinin yerine onlara çok iyi bir seçenek sunmayacak. Onlara da ömür boyu sürekli olarak bakmak ve üzerine yapılan protezleri belirli zamanlarda yine değiştirmek zorunda kalacaklar. Bunun süresi beş yıldır. En önemlisi her hastanın anatomisi çoğunlukla buna izin vermez. Sırf yapılabilsin diye insan anatomisini değiştirmeye de gerek yok. İkincisi son derece zahmetli ve pahalı bir iş. En önemlisi olaya zaten implant var diye baktığınız zaman ağız bakımını tümüyle bir kenara atmış olursunuz.

Ağızında 40 İmplant olan hasta gördüm

İmplant kaçıncı seçenek?
İmplant her zaman en son seçenektir. Protezin yapılamadığı yerler var ki implant şüphesiz önemli seçenektir. Ama kötü ya da yanlış uygulamaları görüyoruz. Bir hastanın ağzına 40 adet implant takılmış.   O kadar bilinçsizse yapılmış ki ideal diş sayısının 28 olduğunu düşünürseniz, 40 adet implant nasıl yapılır? Hastanın ileride  yaşayacağı ne gibi sorunlar olacak, bunu tıp söyleyecek.

Yeni bir diş yapma yerine eski dişi kurtarmanın önemi nedir?
Dişin ağızda kalması, dokuların sürekliliği açısından çok önemli. Bir diş çektiğiniz zaman dişi etrafında tutan kemik de diş eti de devamlılığını kaybediyor. Oysa doku, kendine ait organın devamlılığını ister.
Daha önemlisi, implant ne kadar iyi olursa olsun yabancı bir maddedir. İnsan dokusu öyle bir özelliğe sahiptir ki içine girecek olan her ne ise bunu bir şekilde eritip yok etmeye çalışır. Bunun getireceği yan etkilerin ne olduğunu henüz bilinmiyor.

İmplant kimlere yapılamıyor?
Genel sağlık sorunları olan kişilerde implant seçiminde çok özen gösterilmeli. Hastanın bir sistemik hastalığının, bağışıklık sistemini baskılayan bir hastalığının, bir kan hastalığının olup olmadığı çok önemli. Bütün bu hastalıklar implantın yapılabilirliğini sınırlar.  Diyabeti olan kişilerde bağışıklık sistemi ve iyileşme diğer kişilere göre çok daha yavaş çalışıyor. Kesinlikle yapılamıyor değil, ama son derece sınırlı uygulanıyor. Kan sulandırıcı ilaç kullananlar ise bunu yaptıramaz.
İmplantın olabilirliğini bu işi çok iyi bilen insanların söylemesi gerekir. Bu kadar yaygın her yerde çok kolay bir şekilde yapılacağı asla düşünülmemelidir. Mutlaka diş hekimliğinde bu eğitimi almış kişilerin yapması gerekir.

Paylaş :